Przedświąteczne spotkanie w "Perle"

Aktualności » Przedświąteczne spotkanie w "Perle"

 Zbliżające się święta Bożego Narodzenia były okazją do spotkania przy stole wigilijnym młodych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Środowiskowego działających przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzonych Oddział Pieniński „Perła”.

Życzenia wszystkiego najlepszego, zdrowych i wesołych świat Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku złożyła wszystkim podopiecznym i opiekunom prezes PSOUU , Janina Zachwieja. Z życzeniami przyszła delegacja uczniów i pedagogów z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP „Jarmuta”. Łamano się opłatkiem i składano sobie wzajemnie życzenia świąteczne. 

Wzruszające były życzenia wypowiedziane przez niepełnosprawnych, którzy pięknymi słowami, także i wierszem wyrazili swoje uczucia i stosunek do swoich najbliższych – opiekunów, kolegów i koleżanek z placówki, z którymi przez cały rok spędzają czas , znoszą trud i znój codziennego życia, przeżywają radość z każdego sukcesu i nierzadko włączają się w życie społeczne miasta. 

Wierszem życzenia złożyła opiekunka Monika Ziemianek – Sztajer: 
Jako dziecko myślałam, 
Że Jezus urodził się w Pieninach 
W jakiejś bacówce między owieczkami 
Że pierwsze słowa godoł po góralsku 
Że pierwsze kroki stawiał miedzy nami. 
Że miał serdaczek, kapelusz i małe kierpcusie 
I kolebeczkę wystrugana z drewna 
Że słuchał przyśpiewek Najświętszej Matusi 
A urodził się w górach, bo tu bliżej nieba. 
Pływał z flisakami po Dunajca wodzie 
Tańczył zbójnickiego gdy zaszła potrzeba 
Dlatego niezależnie od zasług na Ziemi 
Górale po śmierci idą wprost do Nieba. 

Można było zwiedzić i pracownie obejrzeć różnorodne prace artystyczne, w tym ozdoby choinkowe wykonane własnoręcznie przez niepełnosprawnych. Wiele z nich ozdobiło niejedną choinkę i stroiki świąteczne mieszkańców. 

Należy podkreślić z całym szacunkiem i uznaniem – że potrawy wigilijne zostały przygotowane przez niepełnosprawnych pod okiem ich opiekunów. Były tradycyjne i bardzo smaczne.