Wizyta szczawnickich gimnazjalistów

WTZ » Aktualności » Wizyta szczawnickich gimnazjalistów

Dnia 21.11.2012 mieliśmy w „Perle” miłych gości. Przybyła do nas klasa II a ze szczawnickiego gimnazjum wraz ze swoją wychowawczynią. Nie było to jednak zwykłe spotkanie towarzyskie. Zaplanowaliśmy je jako czterogodzinne warsztaty integracyjne. Składało się z trzech części. W pierwszej młodzież gimnazjalna podzielona na dwie grupy mogła zwiedzić cały budynek poprowadzona przez dwóch przewodników- kierownika i psychologa WTZ. Z każdym kolejnym pomieszczeniem oczy młodych coraz szerzej się otwierały. Dystans między gimnazjalistami a osobami z niepełnosprawnością intelektualną (ONI) pomniejszał się, z atmosfery znikało napięcie niepewności. 
Druga część spotkania poprowadzona została jako warsztat integracyjny. Młodzież miała okazję przyjrzeć się własnym postawom wobec ONI. Była to też szansa nazwania swojego miejsca w społeczności lokalnej i w grupie społecznej, jaką jest klasa. Nie zabrakło przedstawienia wiedzy o specyfice upośledzenia umysłowego.
Ostatnia część przysporzyła młodym wiele radości. Pod czujnym okiem terapeutów mogli w czterech pracowniach wypróbować swoich sił wykonując prace, które na co dzień wykonują uczestnicy WTZ. Powstawały filcowe korale, gliniane anioły, drewniane zdobione szkatułki i przemyślnie zdobione słoiki. 
Spotkanie przyniosło dużo radości. Jak określiła to wychowawczyni, było najlepszą lekcją wychowawczą dla młodych. Dla nas- kolejną próbą wyjścia w środowisko. Takie spotkania za każdym razem zmniejszają dystans między ONI skupionymi w ośrodku a przedstawicielami społeczności lokalnej. Dziękujemy więc za odwiedziny i zapraszamy kolejne grupy.